Alaplı İlçesinde İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kılındı ardından dualar edildi.

İsrail'in Filistin'e yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybedenler için, Alaplı Merkez Camiinde bugün öğle namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılındı. Alaplı Memur-Sen başta olmak üzere İHH, Eğitim-Bir-Sen, Diyanet-sen, Sağlık sen, Alimder ve çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından organize edilen program kapsamında Alaplı Müftüsü Yılmaz Çelik tarafından kıldırılan cenaze namazının ardından Alaplı Memur-Sen Başkanı Murat Asma diğer sendika Başkanları ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Asma İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında Müslümanları katlettiğini ifade ederek, Filistin'i açlığa, ölüme, zulme, soykırıma mahkûm eden terör devleti, 16 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze'de sivil yerleşim yerlerini aralıksız bombalayarak kelimenin tam anlamıyla soykırım gerçekleştiriyor. Bütün dünya biliyor ve görüyor ki bugün yaşananların tek sorumlusu Filistin'i işgal eden, on binlerce kişiyi katleden, milyonlarca kişiyi sürgün eden, Mescid-i Aksa'ya defalarca alçakça saldıranlar düzenleyenlerdir. Filistin halkının soykırıma karşı kendisini savunma hakkı vardı ve sorgulanamaz. Bu topraklara barışın gelmesinin, vahşetin bitmesinin, Filistin'in 75 yıllık acısının ve masumiyetinin sona ermesinin yegâne yolu Filistin'e saldırıların ve işgalin son bulması ve başkenti Kudüs olan tam bağımsız birleşik bir Filistin devletinin kurulmasıdır. Zulüm kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana zalime karşı olan sivil kuruluşlar olarak, bugün de mazlum ve onurlu Filistinli kardeşlerimizi destekliyor, Gazze'de yaşanan vahşet, yıkım ve soykırıma karşı  durmayı, mazlumlara ses vermeyi, zulme karşı sesimizi yükseltmeyi insani bir sorumluluk ve görev addediyor, şehitlerimize rahmet diliyor, direnişi selamlıyoruz.

Gerçekleştirilen gıyabi cenaze törenine Alaplı Kaymakamı Köksal Selçuk, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, Alaplı Milli Eğitim Müdüdürü Cevat Çevik ile yüzlerce vatandaş katıldı.

Editör: Yasin Ören