Çevik burada yaptığı açıklamada şunları söyledi; "Milli Eğitim Bakanlığımız 2022 yılı içesinde her yaş grubu öğrencimiz ve yetişkinlerimize yönelik eğitimin tüm boyutlarını kapsayacak şekilde projeleri, faaliyetleri, yatırımları hayata geçirdi. Bakanlığımızca hazırlanan "2022 İcraatlarından 2023 Hedeflerine "Eğitimde Türkiye Yüzyılı" tanıtım kitapçığı içerisinde "Yeni Anaokullarının Yapımı, Okullaşma Oranları,Mesleki Eğitimde Artan Çırak ve Kalfa Sayıları, Kurulan Uluslararası Meslek Liseleri ,OSB' lede Açılan Meslek Liseleri,Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Programı, Öğrencilerimize Sağlanan Ücretsiz Yardımcı Kaynak Kitaplar, Açılan Köy Yaşam Merkezleri, Yaz Okullarına Dahil Olan Öğrenci Sayıları, Öğrenci, Veli, Öğretmenlere Verilen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Eğitimleri, Öğrenci/ Öğretmen Destek Sistemi(ÖDS),Matematik Seferberliği, Ücretsiz Yemek Hizmeti Uygulaması, Okul Bazlı Bütçe Kapsamında Gönderilen Ödenekler, Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi ve Açılan Kütüphaneler, Okullar Arası İmkan Farklılıklarının Azaltılması, Güçlendirilen Eğitim Binaları, Yapılan Yeni Derslikler, Döner Sermaye Gelirleri, Ürün Tescili, Halk Eğitimi Merkezlerince Vatandaşa Sağlanan Kurs Hizmetleri, Aile Okulu Projesi Kapsamında Verilen Eğitimler, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA),Öğretmenlik Meslek Kanunu, Tarih, Kültür ve Medeniyet Bilinci Güçlendirmeye Yönelik Yönetici Eğitimleri, Kurulan Engelli Halk Eğitimi Merkezleri, Özel Eğitim Uygulamalarını Güçlendirmeye Yönelik Kurulan Beceri Uygulama Alanları, Yeni Kurulan BİLSEM'ler, Yeni Açılan Rehberlik Araştırma Merkezleri, Çevre ve İklim Değişikliği Bilincinin Yaygınlaştırılması İçin Oluşturulan Çevre Dostu Okullar" başlıklarına ait 2022 gerçekleşme verileri ve 2023 hedefleri yer almaktadır. Aynı çalışmalar, yatırımlar MilliEğitim Bakanlığımızın destek ve yatırımları ile ilimizde başarılı bir şekilde uygulandı. 2022 yılı içerisinde ilçemize yapılan eğitim yatırımları ve Bakanlığımızın uyguladığı sosyal politikalarla ilimizdeki eğitim standardı yükselirken eğitimde fırsat eşitliği kapsamında öğrencilerimize sunulan imkanlarda her geçen gün artırılmıştır. Gelecekten umutlu, bilinçli ve sağlıklı bir nesil yetiştirme, Mutlu Çocuklar ,Güçlü Türkiye yolunda önemli mesafeler katedilmişidir.

2022 yılında Alaplı da okulöncesi eğitimin yaygınlaştırılması kapsamında yeni 3 anasınıfı açılarak 5 yaşta okullaşma oranı %92'ye çıkarılmıştır. Ortaöğretimde okullaşma oranı %98' çıkarılmıştır. Bakanlığımızca çıkarılan Öğretmenlik Meslek Kanunu kapsamında 263 öğretmenimiz uzman öğretmen,25 öğretmenimiz de başöğretmenlik özlük haklarından yararlanmıştır. İlçemizde faaliyet gösteren Alaplı organize sanayi bölgesinde Mesleki Eğitim İrtibat bürosu kurulmuştur.İlçemizdeki Mesleki Eğitim Merkezlerindeki Öğrenci sayısı 168’den 272 ‘ye ulaştı.Öğrencilerimize 8000 yardımcı kaynak kitap dağıtımı yapılmıştır.

2184 öğrencimize ücretsiz yemek verilmektedir.İlçemizde 2 Köy yaşam Merkezi hayata geçirilerek gelenekten geleceğe bir köprü kurularak yetişkin ebeveynler ve çocuklarla birlikte ailelerin aynı çatı altında eğitim görmesi sağlandı. Köy Yaşam Merkezlerimiz köylerimizin kalbi oldu.2 köy okulumuzun açılması da planlanmaktadır.

2022 2023Eğitim Öğretim yılı yarıyıl tatilinde öğrencilerimiz kış okuluna dahil olarak tatillerini verimli ve keyifli vakit geçirerek değerlendiriyorlar. Matematik Seferberliği kapsamında okul ve kurumlarımızda yapılan farkındalık oluşturan çalışmalarla öğrencilerimiz matematiğin eğlenceli yüzünü keşfettiler. Eğitimde fırsat eşitliği kapsamında 2022 yılında 2184 öğrencimize ücretsiz yemek hizmeti verildi.2023 yılında 4000 öğrencimize daha ücretsiz yemek verilmesi planlanmaktadır. Okul bazlı bütçe kapsamında temel eğitim okullarımıza 1.662 TL ödenek gönderilerek okullarımızın temizlik, kırtasiye ve küçük onarım talepleri karşılandı.Bütün okullarımızda kütüphane kurularak kütüphanesiz okulumuz kalmamıştır. Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin geliri ,2022 yılında 3,4 Milyon TL’ye ulaştı. 2022 yılında halk eğitimi merkezimizden 998 kursiyerimiz yararlandı.447 kurs açıldı. Aile Okulu Projesi kapsamında 7.324 ailemize eğitim verdik. Alaplı , ilçemiz de yeni BİLSEM açılarak özel yetenekli öğrencilerimize sunular imkanlar genişletildi. Çevre ve iklim değişikliği bilincinin yaygınlaştırılması için okullarımız çevre dostu okul olarak yeniden düzenlendi. Hedefimiz tüm okullarımızı çevre dostu okul standardına taşımak.Açık öğretim kurumları sınavları kalfalık ustalık teorik sınavları amatör telsizcilik sınavları Motorlu taşıt sürücü kursiyerleri teorik sınavlarının tümü artık Elektronik sınav merkezimizde gerçekleştirilecek.

Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz Türk Müziği Koromuz Alaplı’da kurularak Türk Sanat Müziğinin eşsiz nağmelerini halkımızla buluşturarak kültürümüzün yaygınlaştırılması ve aktarılmasına aracılık etti. Kurslarımız ve konserlerimiz devam edecek.

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması, okular arası imkan ve başarı farklıkların azaltılması,ilçemizdeki eğitim standardının yükseltilmesi için sahada eğitim ailemizin tüm kadroları durmadan çalışmaya devam edecekler. Çocuklarımız her şeyin en iyisini hakkediyorlar. Bakanlığımızın projeleri ve eğitim yatırımları 2023 yılında da artarak devam edecek. Çocuklarımız için daha çok çalışıp daha çok başaracağız.”.

Editör: Bayram Tomakin