Alaplı ilçesinde Fındık ekonominin bel kemiğidir. 
İlçemizde fındığın tarihçesi 1950’li  yıllara kadar gider ve ilk kez fidesinin İlçeye bağlı Belen köyünde dikildiği bilinmektedir. 

Son 70  yıldır fındık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fındık konusunda Alaplı İlçesi son derece elverişli bir iklime sahiptir. Alaplı’da 1990 yılların başında fındık fabrikalarının kurulması ile birlikte ilçede ilk ihracat gerçekleşmiştir.
 Batı Karadeniz Bölgesi'nin iklim özellikleri, fındık için en ideal ortamı oluşturması sebebiyle 1970 yılında 8 bin ton Fındık rekoltesine ulaşılmış, bugünlerde ise 25 bin tona yakın fındık üretilmektedir. 
Ağustos ayında olgunlaşan fındıklar toplanıp kurutulduktan sonra, eylül ve ekim aylarında fındık pazara getirip satışa çıkarılır.
Alaplı’da yaygın olarak yetiştirilen 4 çeşit Fındık vardır. 
Sarı fındık, yumra, delisava, kara fındık ve yaygın olmayan yağlı kara fındık vardır. 
Coğrafi yapısı engebeli olan Alaplı’da Fındık tarımı genellikle küçük arazilerde ve aile işletmeciliği biçiminde yapılmaktadır. 
Fındık, yetiştirildiği bölgede doğrudan ya da dolaylı olarak 30 bin nüfusu ilgilendirmektedir. 
Özellikle Alaplı toprak yapısından kaynaklanan sebeplerlen dolayı sarı fındıkta yağlanma oranı fazla olmakta buda çikolataya ayrı bir lezzet verdiği için yoğun talep görmektedir.
Fındığın bahçeden toplanması, harmanda ayıklanması, kurutulması, işlenmesi ve kullanımı ile kent ve bölge ekonomisine katkıları büyüktür. 
Alaplı fındığının öyküsü'nde fındığın dikilmesinden  başlayarak, yetiştirilmesi, işlenmesi, tüketimi, yeni kaynaklarla zenginleştirilmiş tarihçesi, fındık etrafında şekillenen gelenekler, âdetler fındığın kullanıldığı yerler fındıkla ilgili halk kültürü oluşturmuştur.

KAYNAK: YASİN ÖREN 

ALAPLI KENT KONSEYİ... 

Editör: Yasin Ören