Açıldığı günden bu yana kısıtlı imkanlarla sağlık hizmeti veren Alaplı Devlet Hastanesi'nin başhekimliği görevinde 2.5 yılı geride bırakan Opr. Dr. Rabia Başer Açıkgöz ile yeni devlet hastanesinin hizmete sunulmasıyla birlikte, sağlık hizmetlerinde beklenen gelişmeleri konuştuk.

“Sabırsızlıkla, hastanemizin tekrar ihaleye çıkıp tamamlanmasını bekliyorum"

1999 yılında hizmete sunulan Alaplı Devlet Hastanesi, ilçenin ilk ve tek hastanesi. Büyük umutlarla hizmete sunulan hastane, fiziki kapasite ve branş yetersizliği nedeniyle eleştirildi. İlçede yaşayanlar birkaç branş hariç, çoğu sağlık hizmetini komşu ilçe Kdz. Ereğli’deki hastanelerden karşıladı.

Geçtiğimiz yıl C sınıfı yeni bir hastane binasının yapımına başlandı. Branş sayısının ve tıbbi cihazlarla sağlık hizmeti alma imkanının artacağı yeni hastanenin hizmete açılmasıyla, ilçede sağlık hizmetleri alanında yeni bir dönüşüm sürecine girilmesi bekleniyor.

Alaplı Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Rabia Başer Açıkgöz ile, hem sağlıktaki bu dönüşüm süreci üzerine hem de, yapılan çalışmalarla ilgili kısa bir söyleşi yaptık.

Dr. Rabia Başer Açıkgöz, aslında içimizden biri. Yüksek öğrenimini ilimizde tamamlamış. Kendi deyimiyle, artık “Zonguldaklı olmuş”. İlçemizden çeşitli gereķçelerle ayrılmayı tercih eden çoğu doktor ve sağlıkçının aksine, O Alaplı'yı seviyor ve burada olmaktan oldukça mutlu.

Sağlıkta ve yeni devlet hastanesinde gelinen noktaya geçmeden önce, kendisini kısaca bir tanıyalım istedik.

- Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

“DEYİM YERİNDEYSE, ZONGULDAKLI OLDUM"

-1987 Ankara doğumluyum, ilköğretim ve lise hayatımdan sonra Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak Zonguldak’a geldim ve deyim yerindeyse Zonguldaklı oldum. Toplum Sağlığı hekimliği ve Aile hekimliğinden sonra uzmanlık sınavını kazanarak yine Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında Uzmanlığımı tamamladım. Kadın doğum uzmanı olarak Alaplı Devlet Hastanesinde 4 yıl ve Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde kısa bir süre görev yaptıktan sonra Alaplı Devlet Hastanesi Başhekimliği görevini üstlendim. Evliyim ve bir kızım var.

SORU: Yeni devlet hastanesi binasında son durum nedir, ilçeye ne gibi kazanımları olacaktır?

“SABIRSIZLIKLA, HASTANEMİZİN TAMAMLANMASINI BEKLİYORUM"

-Yeni hastanemizin inşaatı 2 kat bodrumdan sonra zemin kat seviyesine kadar geldi. Hastanemiz 2 blok olacak şekilde 50 yatak kapasiteli olarak planlanmıştır. Yatak sayısı 98 e kadar çıkarılabilmektedir. Hastanemiz 14 poliklinik ve 1 diş polikliniği, 7 diyaliz yatağı, 2 doğum salonu, 5 yoğun bakım yatağı olacak şekilde planlanmıştır. Ayrıca röntgen, ultrason, bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme üniteleri de hastanemizde hizmet verecektir. Yaz aylarında fındık işçilerinin de gelmesi ile günlük acil hasta sayımız ortalama 500lere çıkmaktadır. Özellikle yeni acil servis kliniğinin çok sayıda müşahade alanları ve fiziki imkânları ile bugün acil serviste yaşadığımız sorunlarını en aza indirmeyi düşünüyoruz. Bütün Alaplı halkı gibi ben de sabırsızlıkla hastanemizin yeniden ihaleye çıkıp tamamlanmasını bekliyorum.

Alaplı Devlet Hastanesi başhekimliğinde bir yılını dolduran Rabia Başer Açıkgöz bu süreçte, ne gibi çalışmalar yaptı?

SORU: Alaplı Devlet Hastanesini yöneten bir isim olarak nelere özellikle dikkat edersiniz, ne gibi çalışmalar yaptınız?

“ÇALIŞMA VERİMİNİ ARTIRDIK"

-Bir tabip olarak önceliğim elbette halkımızın sağlığını ve tedavi şartlarını daha iyi noktalara getirebilmek. Tabi ki bunun için hastanemizin fiziki yapısı, teçhizatı ve ilaçlarından daha önemlisi uyum içerisinde çalışan mutlu ve huzurlu bir ekip. Hekimlerimizden güvenlik görevlisine, personellerimizden müdürlerimize kadar her çalışanımız hastanemiz için çok önemli. Bununla birlikte çalışma ortamlarımız, hastanemizin binası ve çevre düzeni hastalarımızın daha iyi hizmet alabilmeleri ve personelimizin daha verimli çalışabilmesi için olmazsa olmaz.

Alaplı Devlet Hastanesi Başhekimliği görevimi yürüttüğüm 2.5 yıllık görev zarfında, hastanemizin ağaç ve çevre düzenlemesini gerçekleştirdik. Hastanemizin acil servisini boyadık ve etrafına çiçekler ektik.

Pandemi süresi boyunca COVİD19 ile mücadelenin yanı sıra hastanemizi geliştirmek ve daha iyi hizmet verebilmek için haftanın üç günü çalışan diyaliz ünitemizi altı güne ve günde iki seanstan dört seansa çıkardık. Diyaliz hasta sayımızı da 5’ ten 13’e yükselterek hastalarımızın mağduriyetini giderdik.

Evde sağlık hizmetlerimiz ile bir yıl içinde mevcut 43 hastayı 67 hastaya kadar çıkardık.

Mesaiden sonra hastalara daha verimli olabilmek, hastanedeki herşeyi heran takip edebilmek için, Süpervizör mevzuattaki adıyla Gözetmen Hemşire görevlendirdik. Nöbetteki hemşire, temizlik, güvenlik, veri personeli ve diğer sağlık çalışanlarının koordinatörlüğünü bu sayede yaparak daha iyi hizmet vermeye başladık.

Editör: Yasin Ören