Erdal ve Ümit Akbaba kardeşler, Türk insanının çalışma ve başarma azmine en iyi örnek teşkil eden iki isim. Kaderleri onları aynı gün doğmakla bırakmamış, bugün 80 kişiye ekmek veren bir firmalarında birlikte gece gündüz omuz omuza mücadele vermeye kadar götürmüş.

Akbaba ikiz kardeşlerin kaderi Ümit Akbaba’nın Erdemir’de, Erdal Akbaba’nın ise Sevil Boruda işe başlaması ile değişiyor. Hayata birlikte bir güç olmayı kendilerine düstur edinen ikiz Kardeşler, çalıştıkları yerlerde, kullanılan makinaları yapmayı hayal ederek çalışıp, aradan geçen yıllarda tüm hayallerini gerçekleştirmişler. Bugün yılda 10 adet ürettikleri boru profil fabrikaları ile şu anda kendi alanında dünyanın devleri arasında yerlerini aldılar. Yaklaşık 20 ülkeye makina ihracatı yapan BTE Makine dünya pazarına makine üretmeyi sürdürerek ülkeye ciddi döviz girdisi sağlıyor..

İşte kendilerine 'biz vatan hizmetkarıyız' diyen Ümit ve Erdal Akbaba isimli ikiz kardeşlerin dünya devleri arasına giren BTE Makine’nın hikayesi...

- BTE Makina ne üretiyorsunuz?

Boy kesim, dilme, boru profil hatları, doğrulma ve endüstiriyel makine imal ediyor ve üretiyoruz. 8 Bin metrekare alan üzerine 80 kişinin istihdam edildiği bir fabrika olarak faaliyet gösteriyoruz.

BTE makine teknolojik yenilikleri takip etmekle beraber hem yerel, hem dünyanın birçok bölgesine müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermektedir. Proje tasarım ve üretim deneyimleri ekipler tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda dış ticaret firmamız olan İMT endüstriyel makine yurtdışı yatırımcı daha kolay ulaşmaktayız. Talepleri üst düzey karşılayabilmek için faaliyetlerine ara vermeden devam etmektedir.

-Makine üretimi ne gibi zorlukları var?

Makinacılık enteresan bir iş, pardon deme lüksünüz yok. Maalesef Türkiye'de her yer iş anlayışına çok bağlı kalmıyor. 'Bu hafta bitsin haftaya başlarız' diyorlar, haftaya gidiyorsun yine yok... E o zaman ne yapacaksın? Dünyaya açılmak kolay değil. Kötü reklamın olduğunda iş yapamazsın, batarsın. Bir de taahhütlü işler var, sen makinayı teslim edemezsen müşteri ne yapacak? Ondan sonra tazminat davaları ile uğraşırsın. Bu nedenle biz genelde kendi işimizi kendimiz yaparız.

- Yaşanan kriz sizin işlerinizi etkiledi mi?

Kriz öyle veya böyle devam ediyor. Üç sene evvelki fiyatlar yok artık. Piyasa çok fazla rekabet var. Karşınızda çok güçlü firmalar var. Ama biz işimizi kaliteli ve söz verdiğimiz süreçte yaparak yürüyoruz. Fabrika alanımızı daha da büyütüyoruz. Aldığımız siparişleri zamanında teslim ederek çalışıyoruz, tüm müşterilerimiz bize her an ulaşabiliyor. Üretim kalitemizi üst düzeyde tutmak için teknolojik makinalar kullanarak piyasada yer ediniyoruz

Ucuz diyorsun, bakıyorsun maliyetler kurtarmıyor. Bakıyorsunuz çok makina yapmışsınız ama bu çok para kazanmak demek değil ki... Üç sene evvel 10 makina ile kazandığınızı şimdi 15 makina ile kazanamayabiliyorsunuz.

"ŞU ANDAKİ ORTAM BİZİM İÇİN BİR GURUR TABLOSUDUR"

-Sipariş durumu nasıl

Şuanda sipariş doluluğuna ulaştık. Çok iyiyiz, mesela geçen seneyi daha şimdiden aştık. Unutmayın, insanlar çalışmadan batmaz, insanlar çalışarak batar. Hesabınızı yapamaz, çok ürettim diye yanlış yaparsanız batar gidersiniz. Bu çok önemli. Yoksa çok iş yaparsın ne olacak ki? 10 liraya aldın 15 liraya mal ettin, ama 14 liraya sattın... Şuandaki ortam bizim için gurur tablosudur.

- Başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor?

Akıllı çalışacağız, yapılmayanı yapacağız, Ar-ge yapacağız, müşterinin isteklerini önceden sezinleyeceğiz. Kim ne derse desin Boru Profilde bölgemiz bu sektörün anavatanı gibi. Türkiye'nin alternatifi yok. Burası bir üretim üssü oldu. Yabancı da bunu kabul etti artık. Bu dairenin içinde yapabileceğimiz herşeyi yapacağız, ama çok dikkatli olacağız. Makinacılık ayrı bir felsefe. Şu anda biz üretimi ve yatırımı daha dikkatli yapmalıyız, bu süreçte…

İŞÇİLİKTEN GELİP, ŞİMDİ DÜNYA DEVLERİ ARASINA GİRDİLER.

Hedeflediğiniz noktaya gelebildiniz mi? Yurtdışında Türk malı makinaya bakış nasıl?

Yabancılar son senelerde Türk malı makinaların kaliteli olduğunu ifade ediyorlar. Halen eksiklerimiz var ama her şeye rağmen kalite yükseliyor.

Ama bizim sektörün en önemli sorunlarından birisi, ara malzememiz yok. Makinada kullanılan ara malzemeyi ithal etmek durumundayız. Bunların üretiminin yolunu açmak lazım, teşvik lazım. Eğer yerli üretim olursa bu işler daha karlı hale gelecek. Öbür türlü aldığınızı ithal ettiğiniz ülkelere gönderiyorsunuz. Onlar da sizin ortağınız oluyor. Biz BTE olarak kendi markamızı kullanıyoruz. Dünyada çok aranan bir firma haline geldik. Biz iddialı bir firmayız. Bu memlekete hizmet ediyoruz. İddialı olmak lazım, azimli olmak lazım, yılmadan çalışmak lazım. Bu işin gecesi gündüzü yok, rahatlık yok. Ağınız arttıkça rahat olamazsınız. O nedenle kaliteli olacak ürünleriniz.

- Yaptığınız Makinada arıza olunca ne yapıyorsunuz?

Sattığınız her ülkeye hizmet vermek zorundasınız, Yaptığımızı boru profil makinelerine taktığımız bir sistemle imal ettiğimiz ürün dünyanın neresinde olursa olsun, müdahale edebiliyoruz. Ne kadar saat çalıştığını, ne arızası olduğunu görebiliyoruz. Satmak önemli, pazarı bulmak önemli bizde bunu en iyi şekilde uzman ekibimizle gerçekleştiriyoruz.

- Sizin iş hayatınız nasıl başladı?

Ben Ümit Akbaba olarak Erdemir’de işçiydim. Erdal Bey ise bir süre Sevil Boruda çalıştı. Erdal bey ilk önce ortak bir arkadaşı ile bu işe girdi ardından bende Erdemir’den ayrıldım ve bu sektöre girdim. Şimdi birlikte yürütüyoruz. İyi ki girmişiz, bugünlere gelmek kolay olmadı tabi…

Editör: Yasin Ören