Yat ve teknelerin mekanik ve montaj alanında mesleğin zirvesinde yer alan bir isim; Aykan Türkoğlu,

“30 YILDIR YAT SEKTÖRÜNÜN İÇİNDEYİM. PANDEMİ İLE BİRLİKTE SEKTÖR SİPARİŞ ANLAMINDA ADETA PATLAMA YAŞADI.”DEDİ.

İstanbul’da yat sektörü ile yolları 1994 yılında kesişen, yat imalat sektörünün yakından tanıdığı Aykan Türkoğlu ile dünden bugüne uzanan hayat hikayesi üzerine söyleşi yaptık.

Özellikle pandemi ile birlikte sektörün adeta sipariş noktasında patlama yaşadığını kaydeden Türkoğlu,

Yat sektörü ile yollarının nasıl kesiştiğini anlattı:

“SİPARİŞLERE YETİŞEMİYORUZ"

“Mesleğe Alaplı Ömerli Köyünde İlkokulu bitirdikten sonra 1994 yılında Alaplı Sanayisinde motor ve bakım servisinde çırak olarak başladım. Burada bir süre çalıştıktan sonra İstanbul Tuzla’da Nuh Sanayi Sitesinde yat ve tekne sektöründe mekanik ve montajcı olarak çalışmaya başladım. Mesleki tecrübe olarak Nuh Sanayide usta oldum. 1999 ila 2017 yilları arasında özel tersanede ustabaşı olarak çalıştım. Aynı zamanda 2014 yılında Türkoğlu Marin firmasını Tuzla’da hizmete açtık.

ÜLKENİN ZENGİNLERİ DENİZE AÇILDI.

Genellikle yurt dışı başta olmak üzere Marmaris, Ege ve Akdeniz’de arz talebe göre mekanik ve montaj bakımı işleri yapıyoruz.

Bizim sektör son birkaç yıldır tavan yaptı. Pandemi ile birlikte yat sektörü coştu. Ülkenin zenginleri denize açıldı. Bizim eleman sıkıntısı yaşanıyor. Ara eleman yetişmiyor. Evli ve 2 çocuk babasıyım meleğimde en iyisini yapamaya çalışıyorum”

Editör: Yasin Ören