Alaplı Balıkçı Barınağında bulunan balıkçı esnafının teknesini bağlayarak, yağmurdan korunduğu, ağ ve balık malzemelerini koyduğu, dinlendiği, yemek yediği ve üzerini değiştirmek için kullandığı barakalara yıkım kararı verildi. Yıkım gerçekleşirse, 150 balıkçı esnafı mağdur olacak.

Alaplı Kaymakamlığı Balıkçı Barınağında bulunan barakaların 28 Eylül 2023 tarihine kadar yıkılması amacıyla Alaplı Su Ürünleri Kooperatifi üyelerine tebligat yaptı. Balıkçıların kendi imkanları ile barakaların yıkmasını isteyen resmi makamlar, barınaktaki tüm barakaların kaldırılmasını istedi aksi taktirde 82 Bin TL cezai işlem uygulanacağına dikkat çekti.

BALIKÇILAR MAĞDURİYETİNİ DİLE GETİRDİLER.

Konu ile ilgili mağduriyetini dile getiren Balıkçı esnafı, yaşanan sorunlarına çözüm isteyerek, “Aramızda balıkçılıktan geçimi sağlayanlar var. Hobi olarak yapanlarda var. Barakalar yıkılırsa burası virane hale döner ve bizler mağdur oluruz.  Genelde gece ve sabah saatlerinde balığa çıkıyoruz. Yağmur oluyor, kar yağıyor bu barakalara sığınıyoruz. Yağmur ve kardan kendimizi korumak, balık malzemelerini koymak için burası depo olarak kullanıyoruz. Barakalarımız yıkılırsa yağmur ve kar yağışında biz nereye sığınacağız. Üzerimizi nerede değiştireceğiz. Yemeğimizi nerede yiyeceğiz. Burası bizim olmazımız bir yer. Burası vatandaşın hizmetinde olması gereken bir yer. 150 civarında balıkçı emekçimiz var. Barakalar yıkılırsa biz nasıl balıkçılık yapacağız. Kıyı kaptanlığı belgemiz var. Biz teknemizi nereye bağlayacağız. İskeleden tekneye nasıl bineceğiz. 150 kişi mağdur ediliyor. Bu sorumunuzun yetkililer tarafından çözümünü bekliyoruz. Barınak vatandaşın hizmetinde olmalı” dediler.  

MENDİREĞE GIR GIR GEMİLERİ YANAŞAMIYOR.

Alaplı Balıkçı Barınağına ağzının sürekli olarak derede oluşan kumdan dolayı dolması sebebiyle büyük balıkçı gır gır gemilerinin de giremediğini ifade eden Balıkçı esnafı, “Milyonluk yatırım rantabıl kullanılamıyor. Barınakta mendirek yok ve sürekli ağzı doluyor. Bu barınaktan daha fazla yararlanmak gerekiyor. Barınak her yönüyle yetkililer tarafından masaya yatırılmalı” ifadelerini kullandılar.

Editör: Yasin Ören