Alaplı’nın Ahiler köyünde doğup, büyüyen ve ardından 15 yıl önce aşı, ekmeği ve hayat mücadelesi için İstanbul’da ahşap yat sektöründe marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ve en kaliteli ahşap yatı yapma mücadelesi veren isimlerden sadece biri Selahattin Gülten.

Bugünlerde İstanbul ili Tuzla İlçesi Birmes Sanayi Sitesinde 650 metrekare alanda faaliyetlerini sürdüren ve şimdiye kadar 500-600 teknenin bakım ve onarımını yapan Gülten, ahşap yat sektörün yeni kuşak temsilcilerinden biri.

Şimdilerde piyasa değeri 2.5 Milyon Dolar olan yatı tamamlayarak denize indirmek için gün sayan ve Hollanda Ülkesine Zeus markası ile Satış noktası kurarak Avrupa’ya açılmaya hazırlanan Gülten ile sahibi olduğu Zeus şirketini ve başarı hikayesini konuştuk.

“AVRUPA’YA TEKNE SATMA SEVDASI İLE BAŞLADIK.”

Alaplı’dan, İstanbul’a gurbete gitme hikayesine eniştesi Tornacı Halim Aksoy’a yanına çalışarak başlayan Gülten ile yaptığımız söyleşi:

“İstanbul’a geldiğimde kendi mesleğim farklıydı benim. Zaman içerisinde, ‘tekne yapıp, Avrupa'ya satalım’ dedik. Ahşap yat işine böyle girdik. 10 yıldır mesleğin içindeyim. Kayık ve teknelerin bakım onarım işleri ile başladık mesleğe. Bugüne kadar 500-600 tekneye bakım onarım yapmışızdır. Daha önce benim Tuzla'da ufak bir dükkânın vardı. Dükkânı kapatıp daha büyük bir tesise geçtik. 650 metrekare bir alanda bu işi yapıyoruz.

“MARKAMIZ ZEUS”

Ticari markalarda isim önemlidir. Bizim markamız Zeus. Bu markayı dünya çapında bir marka haline getireceğiz. Bu yolda mücadele veriyoruz. Nakliye firması sahibi olan aynı zamanda ortağım olan bir arkadaşımın ismi üzerinden bu markayı seçtik. Zeus ismini tamamen ticari sebeplerle belirledik. Gayet de güzel oldu, memnunuz

“HOLLANDA ÖNCELİĞİMİZ OLACAK”

Hollanda'da da bir satış noktası açıyoruz. Bu konuda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Şu anda 5 kişi çalışıyoruz. Bundan sonra hedefimiz işimizi daha da büyüterek, çıtayı yükseltmek. Şimdi herkes tekne yapıyor. Düzgün ve sağlıklı yapmak için malzemeden ödün vermeyeceksin. Bu işte yer de çok önemli. Malzeme ve ustalığın iyi olması gerekiyor. Bu işler göründüğü kadar kolay değil.

KEŞKE ALAPLI’DA BU İMKANLAR OLSA…

Alaplı’da ahşap yatçılık daha da gelişse ve bu imkanlar olsa daha güzel olacak. Mesela, Erdemyuva deniz dolgu alanını (İncivezaltı) verecekler bana, işlet diyecekler, oraya bir liman, marina yapacaksın. Biz gitsek, desek, önümüzü açarlar mı bilmiyorum? Ben bu tesisin iki-üç katını Alaplı’ya açayım. Zaman içerisinde inşallah olur. Biz vizyonumuzu geniş tutmaya çalışıyoruz. Alaplı’ya olan vefa borcumuzu ödemeyi düşünüyoruz.”

SELAHATTİN GÜLTEN KİMDİR?

1983 yılında dünyaya gelen Selahattin Gülten İlkokulu Mollabey İlkokulunda okudu ardından Ortaokulu Alaplı Merkez İlköğretim Okulunda tamamladıktan sonra Alaplı Endüstri Meslek Lisesi torna tesviye bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Bir süre İstanbul’da torna tesviye işi yapan Gülten, bugünlerde ZEUS firmasının sahibi…

Evli ve iki çocuk babası olan Gülten, Hollanda ve Avrupa’da markasından söz ettirmeyi hedefliyor.

Editör: Yasin Ören