Aslen Alaplı ilçesine bağlı Kürkükler Köyünde doğup, büyüyen ve günümüzde elektrik tesisat ve donanım alanında yat ve teknelerde çalışmalarını ortağı Fatih Kırali ile birlikte yoğunlaştıran MF Marin Yat Elektirk Donatım ve Bakım firmasının sahibi Murat Kaymaz, 25 yıl bu sektörde çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa, ustalıktan başustalığına yükselip, 2020 yılında Kırali ile birlikte kendi firmasını kurma başarısı gösterdi.

TÜRKOĞLU’NUN YOLUNDA…

Kaymaz, her geçen gün kendilerini yenilediklerini belirterek, “ Ortaokulundan sonra pense ve tornavidayı elimden hiç düşürmedim. Merhum Yat ustası İbrahim Türkoğlu’nun bendeki emeğini hiçbir şekilde yok sayamam. Onun sayesinde bugünlere kadar geldim. ‘Müşteri memnuniyeti birinci önceliğimiz Çalışmalarınızı müşterilerimizin isteklerine göre ve projeye en uygun şekilde yapmaya çalışıyoruz.’’ifadelerini kullandı.

“ZORLU VE TUTKULU BİR İŞİMİZ VAR.”

Bugüne kadar onlarca yatın elektrik tesisatı ve bakımını yapan elektrik alanında önemli çalışmalara imza atan Kaymaz,işini en iyi şeklinde yapmaya devam ediyor. Kaymaz,’’25 yıllık meslek hayatımda her zaman kendi işimi kurmayı düşündüm. Tornavida ve penseyi elime aldığımda mesleğimi en iyi şekilde nasıl yaparım, müşteriyi memnun ederim. Bu konunun üzerine odaklanıp çalışmalarımı bu doğrultuda yürütüyorum.“ ifadelerini kullandı.

MESLEĞE 13 YAŞINDA BAŞLADI.

Mesleğe 13 yaşında İstanbul’da başladığını kaydeden Kaymaz şunları söyledi.

‘’1982 yılında Alaplı’da doğdum ve İlkokulu ve Ortaokulu İstanbul Tuzla’da bitirdikten sonra 1995-1999 yıllarında Pendik Çıraklık Okulunda Elektirk bölümünü tamamladım. Bu mesleğe 13 yaşında Özel sektörde başladım. Uzun yıllar çıraklık yaptıktan sonra Tuzla Nuh Sanayi Sitesine mesleğimde iyice tecrübe kazandım. Evli ve 3 çocuk babasıyım. 2020 yılında kader birliği yaptığım ve çocukluk arkadaşım Fatih Kırali ile MF Marin şirketini kurduk ve 5 kişilik ekibimiz ile birlikte çalışıyoruz. Mesleğimizde zirveyi yakalamak en büyük arzumuz. Allah inşallah bizi mahçup etmez” dedi

ORTAK FATİH KIRALI KİMDİR?

1980 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Fatih Kırali, İlkokulu ilk iki yılını Zonguldak Kozlu’da tamamladıktan sonra, İstanbul’da İlkokulu tamamladı. 1995 yılında elektrikçi olarak mesleğe başladı. Ve 2020 yılında kadar özel sektörde emek verdikten sonra Murat Kaymaz ile birlikte 2020 yılında kendi firması olan MF Marini kurdu.

Aslen Trabzon Sürmeneli olan Kırali, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Editör: Yasin Ören