Aslen Alaplı ilçesine bağlı Dumanlar Köyünde doğup, büyüyen ve günümüzde yat imalatı mesleğini Antalya Serbest Bölgede sürdüren ‘QUASAR MARINE’ firmasının sahibi Erhan Gökdemir 37 yıldır bu sektörde çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan ustalığa, ustalıktan formenliğe yükselip, bu noktadan sonra mühendis olamayacağı kanısına varıp, firma sahibi olmayı başaran ender isimlerden biri…

Gökdemir ile yaptığımız söyleşide: ‘’İlkokuldan sonra keseri elime alan biri olarak, ustalarımın kılavuzluğunda bugünlere kadar geldim. ‘Siparişini aldığım her işi, en kaliteli ve kusursuz nasıl teslim edebilirim sorusu her zaman en temel önceliğim olmuştur.’’ifadelerini kullandı.

HEDEFİM HEP ZİRVE VE EN İYİSİ OLDU.

Bugüne kadar onlarca yat yapan ve kendi sektörünün lider oyuncularından biri olan Gökdemir, zirve hedefine emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor. Gökdemir,’’37 yıllık meslek hayatımda her zaman profesyonel düşündüm. Keseri her elime aldığımda imalatı en iyi şekilde nasıl yaparım, sorunsuz nasıl teslim ederim sorusu hep aklımdan geçmiştir. Bu nokta üzerine odaklanıp çalışmalarımı bu doğrultuda geliştirdim.’’ diyerek, mesleğine bir profesyonel olduğunu ortaya koymuştur.

MESLEĞE 12 YAŞINDA BAŞLADI

Mesleğe 12 yaşında İstanbul’da başladığını kaydeden Gökdemir ile yaptığımız söyleşi şu şekildedir:

‘’1972 yılında Kdz. Ereğli’de doğdum ve İlkokulu köyüm Dumanlar Köyünde bitirdikten sonra 1984’ten beri sevdiğim bu mesleğe başladım. 2-3 yıl çıraklık yaptıktan sonra Tuzla Nuh Sanayi Sitesine geldim. 1992 yılında acemi birliği İzmir, usta birliğini Hakkari Dağ Komando Tugayında tamamladım ve 1994 yılında terhis oldum. Yine aynı yıl içerisinde evlendim. 2000 yılında hayatımda bir dönüm noktası olarak gördüğüm şeyi yapıp Antalya Serbest Bölgesinde ustabaşı olarak işe başladım. Bu süreç içinde çeşitli firmalarda, birçok farklı tekne projesi üzerinde çalıştım. Ancak hedefim olan formenlik konumundan hiçbir zaman vazgeçmedim. 2012 yılında yakaladığım formenlik şansını, 2019 yılına kadar başarılı bir şekilde sürdürdüm. Bunun üzerine, gelinebilecek en yüksek mertebeye ulaştıktan sonra kendi firmamın sahibi olmaya karar kıldım. Aynı yıl içerisinde kendi firmam olan ‘QUASAR MARINE’ i faaliyete geçirdim. 37 yıllık meslek hayatımda, sektöre 100’den fazla kalifiye usta yetiştirdim. Şu anda firmamız bünyesinde 30 kişiye iş istihdamı sağlanmaktadır. Firmanın temel iş başlıkları şunlardır: kompozit, tik, tekne donatımı ve kaynak işçileri. Artan iş talepleri doğrultusunda, firmaya bir ortak daha almaya karar verdim. Aslen meslektaşım ve hemşerim olan Ümit Duysak, kendisinin tecrübesine, ustalığına ve bilgisine duyduğum güvenden dolayı 2020 yılında QUASAR MARINE’e ortak olarak katılmıştır. Duysak’ın firmaya başlamasıyla, iş talepleri daha da artmış, bu doğrultuda Antalya Serbest Bölgesinin dışında bir başka tesis daha faaliyete geçirilmiştir.’’

‘’ALAPLI BENİM DEĞERİM’’

Alaplı’nın kendisi açısından ayrı bir yere sahip olduğunu dile getiren Gökdemir, ‘’ Alaplı benim doğup, büyüdüğüm yer ve memleketimdir. Alaplı’ya imkanlarımız doğrultusunda her fırsatta gitmeye çalışıyoruz, maddi ve manevi desteğimizi esirgemiyoruz. Her gidişimizde bize huzur veren ilçemizi canı gönülden seviyoruz. ’dedi.

Editör: Yasin Ören