Babasının Tokat'ın Çamlıbel Beldesinde Pancar fabrikasında çavuş olarak çalıştığını anlatır, kendisi ve 5 kardeşini zorluklarla okuttuğundan bahsederdi.

*****

Annesi ev hanımıydı, 20 yıl önce kaybetmişti.

6 kardeşlerdi, 4 erkek kardeşin en küçüğüydü. Hayali Öğretmen olmaktı, sınavlara girmiş, hedefi olan Sınıf Öğretmenliğini kazanmayı başarmıştı.

1994 yılında İlk görev yeri Alaplı İlçesi Marsa Doğancılar İlkokul’unda iş başı yaptı…

Çoğu zaman Alaplı İlçesinden okula gitmek için Yığılca yoluna kadar karda, kışta yağmurda yürür gelen-giden arabalara biner, okula ulaşırdı.

Her defasında ilk görev yerinin ulaşımda yaşadığı zorlukları anlatırdı.

*****

İlk tanışmamız 1999 yılında Müdürü olduğu Çatak Köyü İlk ve ortaokulundaki makam odasında dönemin Alaplı Milli Eğitim Müdürü Aslan Derin ve Gazeteci Tuncay Tokay ağabeyimiz ile birlikte olmuştu. Okuldaki sınıfların yetersiz kalması sebebiyle okula yakın bir kömürlüğü sınıfa çevirmiş, Tuncay ağabey ile birlikte kömürlüğün sınıfa çevrilmesi sebebiyle yaptığımız eleştiri yazımıza alınmıştı.

Ardından, “Gazeteci gardaşlar, Kömürlük dediğiniz sınıfa birlikte bir bakalım” dedi.

Kapıları boyanmış, sıraların üzerine örtüler serilmiş, renge renk perdeleri ile sınıftan memnun ve yüzleri gülen öğrencilerin olduğu, şehir merkezinde bulunan bir sınıftan çok daha iyi bir noktaya getirildiğini görmüştük kömürlük dediğimiz sınıfı.

O kömürlükten bir sıcak eğitim yuvasını çıkarmayı başarması sebebiyle kutlamamış, vatan, millet, bayrak ve eğitim aşığı bu idareci ile ilk tanışmamız kötü başlamış ama güzel sonuçlanmıştı.

Ardından Çatak okuluna yeni ek bina yapılmasında sizin çok büyük emekleriniz var. “Size bir teşekkür yemeği vereyim” diyerek, yediğimiz yemekte eğitim üzerine saatlerce sohbet etmiştik.

Çatak’tan, Merkez Ortaokul’una, oradan da Atatürk Ortaokulu’na müdür olduğunda kısıtlı imkanlara rağmen olduğu her okulda güzel işler ortaya koyuyordu.

Gerek disiplini, gerek eğitimci ruhu, gerekse adam gibi adamlığı ile örnek başarılı bir idareciydi.

Öğretmen eşinin “memleketimize gidelim, biraz da orada görev yapalım” türü isteklerine "ben Alaplı’da kalacağım. Burada öğrenci yetiştirmeye devam edeceğim” diyerek hep ayak diredi.

Alaplı’da kaldı.

İki çocuğumu İlkokulda onun yönlendirmesi ile Öğretmen eşi okuttu, Çocuklarımı Ortaokul için başka bir okula verdiğim de, "Bana getireceksin çocuklarını, benim okulda okutacaksın" dedi.

Her sabah kar kıyamet yağmur çamur dinlemez okulun kapısında bekler, çocukları bizzat kendi okula alırdı.

Küresel salgında herkes evine kapanırken o okulda görevi yerine getirdi. Sürekli çalıştı. Okullarına sayısız başarı bayrağı, belgesi aldı. Türkiye Şampiyonlukları getirdi.

*****

Dün akşam saatlerinde “boğazımda yanma var” diyerek, telefonla aile hekimini aradı, bir gün önce ağabeyini koronadan kaybetmiş, dün başsağlığı dilemiş, haber yapmak için ağabeyinin bilgilerini istemiştim.

*****

İstanbul’da toprağa verip evine gelmişti. Haliyle yorgun, bitkin, halsiz ve uykusuzdu.

Ağrı çenesine vurmuştu, yanında bulunan Veteriner oğlu ile Ereğli’de özel bir hastaneye gitmek için bu akşam üstü 16.30 sıralarında özel aracı ile yola koyuldu, Alaplı sınırından tam çıkacaktı ki Pidos mevkiindeki kavşakta ağırlaştı, fenalaştı, Veteriner oğlu panikle aracı sağa çekti, şişen dilini dışarı çıkardı, gelen ambulansta bulunan doktor ve görevliler ilk müdahaleyi yaptı, nabzı düşük bir şekilde Alaplı Devlet Hastanesine sevk edildi.

Hastanede yapılabilecek tüm müdahaleler yapıldı, ama 51 yıllık yaşamı eğitim meşalesini yaktığı Alaplı’da son buldu.

Kısmetimizde Alaplı Belediyesi Gasilhane Morguna gidip, vedalaşmak varmış...

Morgda sanki yüzü gülüyordu, kalkıp "hoşgeldin gardaş" diyecek gibiydi...

O Öğretmenliğe başladığı Alaplı’dan hiç gitmek istemedi ve nitekim Alaplı’da son nefesini verdi.

Arkasında yine kendisi gibi eğitim aşığı Öğretmen eşini, pırlanta gibi iki çocuğu ile yetiştirdiği binlerce öğrenci bıraktı.

Elinde eğitim meşalesi ile gittin Ayhan Tekin Hocam, biz senden razıydık, hakkın ödenmez…

Hakkını sende helal et…

YASİN ÖREN

1 MART 2022

Editör: Yasin Ören