Aslen Alaplı İlçesine bağlı Belen Köyünde doğup büyüyen ve bugünlerde yat imalat mesleğini Muğla ili Marmaris İlçesi Bozburun’da sürdüren Karahan İç Mimarlık Sahibi Uysal Karahan, Türkiye Cumhuriyet’inin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1938 yılında vefatına kadar kullandığı Savarona isimli yatı 1990 yılında Tuzla’da tadilatını ve dekorasyonunu 6 ayda tamamladı. Karahan, “42 yıllık meslek hayatımın en duygulu anlarını Atatürk’ün yatı olan Savarona’yı tamir ettiğim aylarda yaşadım. O yatta çekici her elime aldığımda Atatürk’ün kahramanlıklarını, bir millet için verdiği mücadeleyi düşünerek, çalıştım, ter döktüm.” diyerek Atatürk’e olan sevgisini ortaya koydu.

MESLEĞİN ESKİ ALBENİSİ YOK.

Mesleğin eski albenisinin kalmadığını savunan Karahan ile yaptığımız söyleşi şu şekilde:

“1969 yılında Alaplı doğdum ve İlkokulu bitirdikten sonra 1980 yılında bu işe başladım. 2-3 yıl çıraklık yaptıktan sonra Tuzla’ya geldim. Bir süre çalıştıktan sonra 1989 yılında da askere gittim. Geldikten sonra yine Tuzla'da Savarona gemisinde çalışmaya başladım. Savarona'nın tadilatını, dekorasyonunu yaptık. Orada 6 ay çalıştım tadilat işlerinde. Ondan sonra da meslekte devam ettim.

Bu meslekte iş nerede var, biz oraya gidiyoruz. Ben burada taşeronluk yapıyorum, şimdi ağırlığı teknelerin tadilatını verdik. Bu teknede bir aylık bir işimiz var.

BUGÜNE KADAR EN BÜYÜK YAPTIĞIM TEKNE 42 METRE..

Kendi şirketimi 1996 yılında kurdum. Çok güzel tekneler yaptım Bozburun'da. 18’in üzerinde büyük tekneler yaptık. En büyük yaptığımız tekne 42 metre. Pandemide işler iyi değil. Dışarıdan talep yok. İç piyasadan taleple de para kazanamıyoruz. Rekabet olunca da tabii, sanatkarlar biraz sıkıntı yaşıyor. Ben kendim imalatçıyım.

Bundan sonraki hedefim, kendime 24 metre güzel bir tekne yapmak istiyorum. Kendi teknemi turizm için çalıştırmayı hedefliyorum. Şu anda kendi teknem var 10,5 metre. Alaplı'yı, Alaplıları seviyoruz, memleketimiz toprağımız. Biz tekne sektöründe yalnızız. Eski albenisi yok. Arkamızda birisi yok. Devlet tarafından bir destek de yok. Şu anda 8 kişi çalıştırıyorum.”

Editör: Yasin Ören