Alaplı İlçesinde doğmuş, Sabırlı Köyünde büyümüş ve bugünlerde İstanbul Çamlıca Kısıklı Mahallesi’nde bulunan (TCG) Fora Hukuk bürosu bünyesinde iki ortağı ile birlikte Avukatlık mesleğini başarı ile yürüten Sinan Güzel, Alaplı’nın coğrafi ve insan kaynağı olarak bir potansiyelinin bulunduğunu belirterek, “Maalesef bu potansiyeli kullanamıyoruz. Alaplı’dan çok başarılı insanlar var ama bir araya gelmekte zorlanıyoruz” dedi.

Türkiye’de Türk Hukuku ve Uluslararası Hukuk alanlarında uzmanlaşmış isimlerden biri olan Avukat Güzel, 2008 yılından bu yana yerel ve uluslararası alanlarda faaliyetlerini İstanbul’da sürdürüyor.

Deniz ve kara ticareti hukukunun yanı sıra şirketler hukuku, gayrimenkul hukuku, vergi hukuku, iş hukuku, taşıma ve lojistik sektörüne özgü hukuk hizmetlerinde adından söz etttiren Avukatlardan biri olan Güzel, şirket satın alma ve birleşmeleri, doğrudan yabancı yatırımlar ve proje geliştirme ağırlıklı olmak üzere, hukukun farklı alanlarında avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmeti vermeyi sürdürüyor.

“DENİZ HUKUKU İDEALİ İLE İSTANBUL’A GELDİM.”

Meslekte başarı merdivenlerini tek tek tırmananan Avukat Güzel ile yaptığımız işte o söyleşi:

“1977 yılında Alaplı’da doğdum. Sabırlı köyünde büyüdüm.. İlkokulu Alaplı’da, ortaokul ve liseyi Ereğli Anadolu Lisesi'nde okudum. 1995 yılında Ankara Hukuk Fakültesine girdim, 1999 yılında mezun oldum. Üniversiteyi bitirdikten sonra deniz hukuku idealiyle İstanbul'a geldim. Beni deniz hukukuna yönlendiren; hem derslerdeki ilgi hem de bu konuda uzmanlaşma isteği. Bir diğeri de Anadolu Lisesinde öğrendiğim yabancı dili meslekte kullanma isteğiydi. Sonrasında, İstanbul'da, İngiltere merkezli bir İngiliz hukuk bürosunda çalışmaya başladım. 8-9 yıl İngiliz avukatla birlikte burada çalıştım. Ondan sonra kendi ofisimi açtım. Uğraşımız deniz hukuku. Ağırlıklı müvekkil çevremiz yurtdışı ve yurt dışındaki deniz sigortacılarına hizmet veriyoruz. Armatörler, demir çelik ve tahıl işiyle uğraşan büyük tacirler. Deniz taşımacılığının uluslararası taşımacılık sözleşmeleriyle ilgili hizmet veriyoruz. Üç ortağız, çalışan avukatlarımız var. Şu anda stajyerlerle birlikte 7 avukat çalışanımız var, kendimizle birlikte 10 kişi çalışıyoruz.

“YETENEKLİ GENÇLERİN ELİNDEN TUTUYOR.”

Siyasetle fiilen uğraşmak gibi bir düşüncem yok. Bundan sonraki süreçte uluslararasi alanda çalışmaya devam edeceğiz. Yeni nesilden yetenekli gençler yetiştirebilirsek ne mutlu bize .Meslekte faydalı olabilecek insanları yetiştirmek bizim için bir ideal.

“ALAPLI OLMASI GEREKEN GELİŞİMİ GÖSTEREMEDİ.”

Alaplı’yı seviyorum. Neticede memlekettim ve gittiğimde kendimi iyi hissediyorum. Benim fikrim, Alaplı’nın bir potansiyeli var ve coğrafi olarak da, insan kaynağı olarak da bir potansiyeli var ama bu potansiyeli kullanamıyor. Alaplı’dan çok başarılı insanlar var ama böyle bölük pörçük duruyoruz. Bence, Alaplı olması gereken gelişimi gösteremedi. Yan yana olan Ereğli ile kıyaslandığında bir gelişme gösteremedi. Alaplı'nın potansiyel dinamiklerini kullanması gerekiyor. Inşaallah, gelecek zamanda kullanır.

Alaplı'dan yeni nesilden çıkan çok yetenekli öğrenciler var.Biz burada, bize ulaşanlara, elimizden geldiğince faydalı olmaya çalışıyoruz. Alaplı’nın özellikle ileri gelenlerinin, gelecek vaat eden bu yetenekli gençlere burs ve diğer konularda destek vermelerini tavsiye ediyorum. Bunun teker teker bireysel olarak değil, bir organizasyonla, bir dernek çatısı altında bunun yapılması gerekiyor. İnşallah da yapılır. Alaplılı büyüklerimizle zaman zaman bunu konuşuyoruz, daha önce var olan derneği daha nitelikli olarak harekete geçirmek gerekir.”

Editör: Yasin Ören